Hemoroidy mohou trápit až 25 % populace. Poznejte skutečnou příčinu hemeroidů a vyzkoušejte moderní a dlouhodobé řešení. Vyzkoušejte nový přístup, který může být výrazně účinnější než běžné produkty.
„Mám zlatou žílu.“ Věta, která na první dojem zní, jako by šlo o něco výjimečného nebo bohatství. Ve skutečnosti je to ale přesně naopak. Až jeden ze čtyř Evropanů (častěji postihuje ženy) touto větou popisuje začátek nepříjemných a často dlouhodobých potíží.
První zmínky o zlaté žíle pocházejí už z Bible. Hemeroidy je souhrnné označení pro onemocnění komplexu hemoroidálních žil nacházejících se v oblasti konečníku. Úkolem této žilní sítě (latinsky venae haemorrhoidales) je pomáhat při bezpečném a přirozeném vyprazdňování stolice.
V podstatě tento cévní komplex funguje jako jakýsi „polštářek“ v oblasti rekta. Zjednodušeně bychom jejich účel mohli popsat tak, že tlumí tlak stolice na stěnu konečníku při vyprazdňování. Pomáhají tak zabránit poškození jeho stěny a zároveň zajišťují správné uzavření řitního otvoru po vyprázdnění.
Hemoroidální žíly nemají svalovou vrstvu – na rozdíl od žil na nohou. Tento často přehlížený, ale zásadní rozdíl je důvodem, proč většina běžně dostupných produktů nepřináší dostatečný účinek.
Pokud se podíváme na stavbu stěny běžné žíly (například na noze) a porovnáme ji se strukturou hemoroidální žíly, zjistíme mezi nimi zásadní rozdíl. Běžná žíla obsahuje střední vrstvu (latinsky tunica media), která je tvořena hladkou svalovinou. Tato svalová vrstva je zodpovědná za správné napětí (venotonus) žíly. Pokud funguje správně, žilní stěna je pevná a má menší tendenci ochabovat či vytvářet křečové žíly (latinsky varixy).
Pokud ale svalová vrstva nefunguje ideálně, doporučuje se užívání venotonických přípravků, nejznámějšími látkami jsou diosmin a hesperidin. Samotný název „venotonický“ (z latiny vena = žíla, tonus = napětí) napovídá, že tyto přípravky cíleně působí právě na svalovou vrstvu žil a zvyšují v ní napětí, čímž zabraňují jejímu ochabování. Tím pomáhají zmírnit vznik křečových žil.
Ale to není případ hemoroidálních žil.
Ty totiž svalovou vrstvu nemají, a právě proto na ně většina klasických venotonik jednoduše neúčinkuje.
Pokud se podíváme na strukturu stěny hemoroidálních žil, zjistíme, že prakticky neobsahují svalovou vrstvu. Důvodem je jejich specifická funkce – musí se rychle roztahovat (naplňovat krví) a smršťovat (vyprázdňovat) podle aktuální potřeby těla, podobně jako balónek.
Právě proto jejich stěna nemůže být tvořena svalovinou, protože by jim bránila plnit tuto dynamickou funkci.
Z tohoto důvodu na hemoroidální žíly venotonické produkty působí minimálně nebo nedostatečně.
Řešení hemoroidů proto musíme hledat jinde.
Co způsobuje dlouhodobé a bolestivé hemeroidy? Zánět žilní stěny.
Možná budete překvapeni, ale není to nic specifického. Dlouhodobé, bolestivé nebo krvácivé hemeroidy způsobuje obyčejné nahromadění a zastavení krve (latinsky hemostáza) v hemoroidálních žilách. Z různých důvodů, jako např. nadváha, silné tlačení při stolici, těhotenství, věk, pokles nervového tonusu či různá onemocnění, dochází k tomu, že se v komplexu hemoroidálních žil jednoduše hromadí krev. Ta z něj odtéká jen velmi pomalu a někdy dlouhou dobu vůbec neodtéká. V krevní stázi (nahromaděné a zastavené krvi) probíhají procesy, které způsobují zánět.
Představte si to jako vodu v lesní bystřině a v malém jezírku. Lesní bystřina má obvykle čirou a čistou vodu, protože v ní proudí stále čerstvá voda. Naopak v malém jezírku bývá voda často zakalená, plná řas, protože nemá dostatečný přísun čerstvé vody - voda v něm stojí.
Něco podobného se děje lokálně i s krevní stází v hemeroidech. V nahromaděné krvi se přirozeně vytvářejí zánětlivé látky, zejména deriváty kyseliny arachidonové. Ty způsobují silné podráždění žilní stěny, v podstatě její zánět. Následkem zanícené stěny hemoroidálních žil dochází k jejímu oslabení. Oslabení žilní stěny vede k dalšímu hromadění krve, které se vyklenuje do okolí. Zanícená a oslabená stěna žil často jednoduše povolí a objeví se krvavý a bolestivý výtok. Ten je u akutních hemeroidů typický a krev bývá obvykle světle červená.
Teplé prostředí proces tvorby zánětlivých látek v krevní stázi v hemoroidálních žilách jen zhoršuje a urychluje.
Proto se obvykle v teplém počasí (horké léto) u lidí s hemeroidy problémy vracejí nebo zhoršují.
Přímo kritickým může být posazení se na rozpálené sedadlo v autě během léta.
Co s tím můžeme udělat?
HEMORVEN – trvale odstraňuje zánět hemoroidálních žil a riziko jejich krvácení
Slovensko-italská společnost PHARCO GRANCREO po roce vývoje přinesla v roce 2024 moderní a cílený produkt HEMORVEN. Obsahuje klinickými studiemi prověřenou kombinaci výtažků, které cíleně omezují tvorbu zánětlivých derivátů kyseliny arachidonové v krvi*. Právě tyto deriváty jsou hlavně zodpovědné za zánět stěny hemoroidálních žil.
Tím přispívá k trvalému odstranění svědění, bolesti a krvácení v hemoroidálních žilách.
Doporučené užívání je 1 tableta ráno (nebo ½ tablety ráno + ½ tablety večer). Tablety mají pozvolné uvolňování, které lépe pokrývá 24hodinový interval.
Lze je také volně kombinovat s venotonicky působícími produkty.
Je běžně dostupný na e-shopech a v lékárnách.
Při průměrné ceně vychází jeho denní dávka zhruba na 17 Kč.
A to už stojí za vyzkoušení.
MVDr. Peter Blaško
ředitel výzkumu a vývoje PHARCO GRANCREO